Людмила Туркова

Где в предложении ошибка?

The office assistant doesn’t know where did Mrs. Park go, but he says is sure she will return before 3:30, so we can speak with her later this afternoon.

Дмитрий Творанович

The office assistant doesn’t know where Mrs. Park has gone, but he says he is sure she will return before 3:30, so we can speak with her later this afternoon.
Потому что в косвенных вопросах порядок слов должен быть прямой и глагол ставится после подлежащего и по согласованию времен должен быть Презент Перфект, а местоимение пропускать нельзя, должны быть все местоимения.

Ну если там только одна ошибка и время менять нельзя, то получится
The office assistant doesn’t know where Mrs. Park went, but he says he is sure she will return before 3:30, so we can speak with her later this afternoon.
А еще, если ошибок несколько, то можеь быть не we can speak with her later this afternoon, а - we will be able to speak with her later this afternoon. - это стобы can поставить в будушее время.

Eva Vard

The office assistant doesn't know where Mrs Park's gone but he is sure she will be back before 3:30 so we will be able to speak to her later this afternoon.