Chupa Chups

Знатокам английского языка проверить перевод с русского на английский (грамматика) ОЧЕНЬ НУЖНО!

Troitsa is the Petersburg company which organized industrial production of bath besoms (bunch of green birch twigs) the first in the world. Now the company cells theirs goods not only in Russia but also abroad. The company of Aleksei Apychtin produces bath besoms, which are sold at Ramstor`s, at petrol stations ‘British Petrolium” and others crowded places. People are ready to spend to 180 rubles for a usual bath besom which is packaged in a firm wrapping by the Petersburg company. To organize mass production of bath besoms is more difficult than other bathing things (attributes). For example wooden small tubs or felt bathing caps. Therefore bath besoms make always handicraftsmen. A former engineer Apuhtin explored their experience. He visited many remote villages with his partner Vadim Novakovski. As a result Apuhtin invented the special machines. They as much as possible automate process of bath besoms production, but the main thing is these machines can produce bath besoms in mass-production. The most important period is gathering ( collecting ) birch branches. It starts (begins) at the end of June, at once after an orthodox holiday of the Holy Trinity. It`s necessary a month to manage with it. If to be late, branches (their diameters shouldn't be bigger than 3 mm), because they willn`t so well, they will lost a natural power

Троица это петербургская фирма которая наладила промышленное производство банных веников первой в мире. В настоящее время фирма продает их товар не только в России, но и за границу. Фирма Алексея Апухтина производит веники, которые продаются в рамсторах, на бензозаправках "British Petrolium” и прочих местах, где люди готовы потратить на обычный веник в фирменной упаковке от петербургской фирмы до 180 рублей. Организовать массовое производство веников сложнее, чем остальные банные атрибуты например деревянные или войлочные шапки. Поэтому веники всегда вязли кустари. Бывший инженер Апухтин изучил их опыт. Он вместе с партнером Вадимом Новаковских объездил несколько глухих деревень. В результате Апухтин придумал специальные станки Они максимально автоматизируют процесс изготовления веников, но главное позволяют производить их в промышленных масшатбах. Самая ответсвенный период это сбор сырья. Он начинается в конце Июня, сразу же после Святой Троицы Управиться нужно за месяц. Если опоздать, ветки ( их диаметр не должен превышать 3 мм) будут уже не те - потеряют природную силу.

Юл
Юлия

перевод не особо, многие слова не соответствуют значению в тексте (например, в первом предложении лучше - .кампания, которая организовывает производство...)

Ad
Adiya

Ох, ну есть ошибки конечно... причем некоторые предложения звучат совсем коряво. Ну взять то же первое. Для того чтобы понять как его сформулировать по английский, подумайте как бы Вы сказали такой тривиальное предложение: "Он был первым в мире кто выйграл этот турнир! "
Надо: He was the first in the world to win the(this) tournament .
А вот Ваша конструкция: He won this tournament the first in the world. Так не кто не скажет. Это не правильно. Плюс слова типа
"cells"... может все таки sells?
В общем прошу меня извинить, но это слишком большой текст для столь позднего часа.. .
....не ну много чего не так...

Ирина Паршина

продает - sells
за границу вроде aboard
насчет войлочных шапок в англ варианте я бы не разделял на 2 предложения
в последнем предложении won't be so well

Лариса Панкова

Troitsa is the Petersburg firm which organized world's first manufacturing production of bath besoms (bunch of green birch twigs). Now the company sells theirs goods not only in Russia but also abroad. Aleksei Apychtin's company produces bath besoms, which are sold at Ramstor`s, at service station ‘British Petrolium” and others crowded places. People are ready to spend 180 rubles for a usual bath besom which is packaged in a firm wrapping by the Petersburg company. To organize series production of bath besoms is more difficult than other bathing accessories, such as wooden small tubs or felt bathing caps. Therefore bath besoms are always made by handicraftsmen. A former engineer Apuhtin explored their experience. He visited many remote villages with his partner Vadim Novakovski. As a result Apuhtin invented the special machines. They as much as possible automate process of bath besoms production, but the key features is that these machines provide series production . The most important stage is gathering basic material. It starts (begins) at the end of June, at once after the Trinity Sunday. It must take a month to manage with it. In case of being late, branches (their diameters shouldn't exceed 3 mm), may (will) loose their natural force