Наталья Кикаева

Помогите пожалуйста с переводом на русский с молдавского писала молдованочка, но наверно не грамотно...

AHO AHO SURORI SI FRATI DIN TARA NOASTRA PLECATI IN STRAINI VA ADUNATI SA-VETI PARTE DOAR DE BINE FARA LACRIMI SI SUSPINE ANUL NOU LA USA BATE ESTE GREU SINTEM DEPARTE AMARITA-I VIATA-N STRAINI ESTI CA FLOAREA INTRE SPINI NAI NICI STIMA NICI RESPECT SUFERINTA SI ESEC .STAI SI SUFERI IN TACERE FARA PIC DE MINGIERE. VINE NOAPTEA VIATA-I GREA TU NU ESTI PE PERNA TA NU AI SOMN SI NU AI ODIHNA ESTI UN STRAIN FARA TIHNA PLING SUSPIN PRIVIND IN SUS IMPLORINDU-L PE ISIS PENTRU-N GRAM DE FERISIRE....

Самат

дорогие братья и сестра давайте объединимся против иностранцев в нашей великой стране. В последние годы они нам принесли только слезы и страдания. Посмотрите что творится в США. В следующем году иностранцы всю страну покорят. Ну мы не допустим чтобы и у нас так было. У нас они должны страдать и жить в бедствие. Мы не имеем право отдыхать пока мы не достигнем этой цели
--