Татьяна Стогний

Как читается английский текст русскими буквами? срочно надо

Everybody loves holidays because during our holidays we can relax and have fun. You can do whatever you like, you don’t have to get up too early, and do your homework. You get enough time to travel, play your favorite sports and practice your hobbies.

Most of all I like summer holidays because they are the longest ones. Now I’d like to tell you about my summer holidays I spent in Crimea.

It was the first time I’ve been there. I’ve been dreamed to visit Crimea for many years but our family couldn’t afford this. This summer my father said we can go to the Black sea. I couldn’t believe my ears. I asked him again if he is serious, but he said he already purchased tickets on the train to Simferopol.

Елена Коленько

а ты в каком классе?