Александр Сизонец

Помогите определить видо-временную форму и залог глагол сказуемого?

1.The white exteriors of the tower blocks are decorated at intervals by pleasant blue-coloured panels which appear to be of some ceramic material.
2.It was explained that Roy was unaccountably absent from duty that morning.
3.If you come so late the front door will be locked and you'll have to go by the back door.

Iogan Fon-Klyugenau

1.are decorated - простое настоящее страд залог
appear - простое настоящее действ залог
2. was explained - простое прошедшее страд залог
was простое прошедшее действ залог
3. come - простое настоящее действ залог
will be locked - простое будущее страд залог
you'll have - простое будущее действ залог

Таня

1. are decorated — Present Indefinite (Present Simple), Passive Voice
appear — Present Indefinite (Present Simple), Active Voice

2. was explained — Past Indefinite (Past Simple), Passive Voice
was — Past Indefinite (Past Simple), Active Voice

3. come — Present Indefinite (Present Simple), Active Voice
will be locked — Future Indefinite (Future Simple), Passive Voice
'll have to go — Future Indefinite (Future Simple), Active Voice