Алена Буцева

напишите пожалуйста список европейских стран (на английском) которые входят евросоюз

Св
Светлана

The European Union is composed of 27 sovereign member states: Austria, Belgium, Bulgaria, Cyprus, the Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, the Netherlands, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, and the United Kingdom.