Di
Diana

помогите, пожалуйста, кому не сложно понять смысл

Finally, complexity and imperfectly rational behavior can combine to create new opportunities for tax policy to achieve social goals. One situation where complexity can create such an opportunity is when the complexity of a tax leads individuals to respond to a tax in error, but that error leads individuals to respond in a way that fits with policymakers'—and possibly society's—preferences. For example, the result that the EITC strongly encourages work may be due in part to the fact that the EITC follows a complicated schedule, to which recipients can bring only limited attention and limited computational resources.

В2
Волчара 2010

Ты бы еще на латинском написал. Ха ха

Алексей Булыгин

понять то не сложно.. . только вот вопрос - а вам это зачем? если вы изучаете язык, то в учебниках и пособиях подобных текстов нет. а если вам для работы, то есть вы переводами за деньги подрабатываете, то извините, я бесплатно технические переводы тоже не делаю. заплатите - переведу!