Ирина Андреева

Письмо другу, про зимнии каникулы (на англ) помогите проверить

Dear Ian,

It is a long time since i received a letter from you. I wrote you one letter earlier, but i didn`t receive a reply. I hope that you will write to me soon.
I want to tell you about my winter hokidays. I spent Christmas holiday at home with my family. My mother take christmas turkey and salads. Santa Claus gave me a shirt, a tiy and candies. I liked this feast.
I celebrated new year with my friends in Tallinn. Weather was bad on 31 December. At midnight it was raining heavly, but we were on the street, because fireworks at the Freedom Square were beautiful.
Friends also gave me gifts. I got a blanket, a basket of sweets, socks, candles, champagne and a voucher for massage. I liked these gifts.
These holidays were very intresting. School bus broke down and our trip to Jurmala was canceled. I had a lot of school pieces of works. Many tasks were in math and Estonian. It was difficult.
I would like you to come to Paldiski and spend some jolly days with me.
With best wishes,
Nastya

Игорь Жаров

2 абзац:
hokidays - ошибка в слове
Christmas holiday - праздник не один. поэтому нужно употребить слово holiday во множ числе
Mother take ...-не правильно употреблен глагол
tiy - такого слова в английском нет. слово "лента", "галстук" пишется по-другому
feast лучше заменить на holiday
3 абзац:
Weather was bad on 31 December. - нужно изменить порядок слов в предложении
heavly - пропущена буква
voucher for massage - что имеется ввиду под этим сочетанием слов?? ?
4 абзац:
I had a lot of school pieces of works лучше заменить на I had a lot of homework from shool
It was difficult. - в предыдущем предложении было слово tasks (во множ. числе) . так что лучше сказать They were difficult.