Mahidilhan Usubjanova

помогите перевести на английский язык предложения:

— Мне нужно только пять минут, чтобы дочитать этот увлекательный приключенческий роман. Он произвел на меня огромное впечатление. — Не спеши. дай мне знать, когда закончишь. 2. Я хочу справиться с этим переводом сама, хотя он содержит много незнакомых слов. З. Мне нравится, когда мой любимый крошечный котенок сидит у меня на коленях. 4. Мы купили компьютер. С этого момента маленький брат играет на нем, вместо того чтобы читать книги или смотреть телевизор. 5. «Внимательно приглядывай за этими мальчиками, — сказал библиотекарь. — Я боюсь, что они могут испортить книги» . б. Она сидела в удобном кресле в уютной комнате и была полностью поглощена историческим романом, который она читала. 7. Он бегло и правильно говорит по-английски, но его речь не содержит идиом. 8. Позвольте представиться, меня зовут Лора Браун. Я библиотекарь и работаю в публичной библиотеке на севере Англии. у нас есть редкие издания известных романов. Они обычно производят большое впечатление на читателей.

Юра Григорьев

- I only need five minutes to read through this fascinating adventure novel. He made ​​a great impression on me. - Take your time. Let me know when you're done. 2. I want to handle this transfer itself, although it contains a lot of unfamiliar words. Z. I love it when my favorite tiny kitten sitting on my lap. 4. We bought a computer. Since then little brother plays on it, instead of reading a book or watching TV. 5. "Carefully keep an eye on these boys, - said the librarian. - I am afraid that they may spoil the book. "b. She was sitting in a comfortable chair in a comfortable room and was completely absorbed in the historical novel, which she read. 7. He fluently and correctly says in English, but it does not contain idioms. 8. Let me introduce myself, my name is Laura Brown. I am a librarian and I work at a public library in the north of England. we have a rare edition of famous novels. They usually make a great impression on the readers.-(с) гугл переводчик)

Владимир Тарханов

1. I need only five minutes to read to the end this fascinating adventure novel. It made a great impression on me. - Take your time (Don't hurry up.). Let me know when you finish.
2. I want to manage this translation by myself, although it contains a lot of unfamiliar words.
3. I like when my favorite tiny kitten sits on my lap.
4. We bought a computer. Since then my younger brother plays on it, instead of reading books or watching TV.
5. "Keep a watchful eye on these boys, - said the librarian. - I am afraid that they can spoil the books".
6. She was sitting in a comfortable chair in a cosy room and was completely devoured by the historical novel which she was reading.
7. He fluently and correctly speaks English, but his speech does not contain idioms.
8. Let me introduce myself, my name is Laura Brown. I am a librarian and I work at a public library in the north of England. We have rare editions of famous novels. They usually make a great impression on readers.

Vlad Shklyarenko

Мне нужно только пять минут, чтобы дочитать этот увлекательный приключенческий роман
I need only a minute to read to the end this breathtaking adventure novelle

Он произвел на меня огромное впечатление
He impressed me so much

Не спеши. дай мне знать, когда закончишь
Don't hurry. Let me know when you're through

Я хочу справиться с этим переводом сама, хотя он содержит много незнакомых слов
I want to deal with this translation by myself, though it contains many unknown words

Мне нравится, когда мой любимый крошечный котенок сидит у меня на коленях
I like it when my lovely small kitten sits on my lap