Галя Душкевич

Помогите кто знает английский....

..1. He is busy and does not come. If…
2. The girl did not study well last year and received bad marks. If…
3. He broke his bicycle and so he did not go to the country. If…
4.He speaks English badly: he has no practice. If…
5. I had a bad headache yesterday, that’s why I did not come to see you. If…
6. The ship was sailing near the coast, that’s why it struck a rock. If…
7. He was not in town, therefore he was not present at our meeting. If…
8. The pavement was so slippery that I fell and hurt my leg. If…
9. The sea is rough, and we cannot sail to the island. If …
10. They made a fire, and the frightened wolves ran away. If …
Переведите на английский язык.
1. Если бы он не был так близорук (short-sighted), он бы узнал меня вчера в театре.
2. Она здорова. Если бы она была больна, ее брат сказал бы мне об этом вчера.
3. Вы бы много знали, если бы регулярно читали этот журнал.
4. Если бы я узнала об этом раньше, то не сидела бы сейчас дома.
5. Если бы мои родители были богаты, они бы уже давно купили мне машину.
6. Она очень талантлива. Хорошо бы родители купили ей пианино. Если она начнет играть сейчас, она будет выдающимся (distinguished) музыкантом.
7. Если бы я знал французский, я бы уже давно поговорил с ней.
8. Если бы я знал немецкий язык, я бы читал Гете в оригинале (in the original).
9. Если бы я жил близко, я бы чаще (more often) заходил к вам.
10. Если бы вы не прервали (to interrupt) нас вчера, мы бы закончили работу в срок.

Са
Сашенька

1. If he were not busy, he would come.
2. If she had studied well, she she wouldn't have got bad marks.
3. If he hadn't broken his bicycle, he would have gone to the country.
4. If he had practice, he would speak English well
5. If I hadn't had a bad headache yesterday, I would have come to see you.
6. If the ship hadn't been sailing near the coast, it wouldn't have struck a rock.
7. If he had been in town, he would have been present at our meeting.
8. If the pavement hadn't been so slippery, I wouldn't have fallen and hurt my leg.
9. If the sea were not rough, we could sail to the island.
10. If they hadn't made a fire, the wolves wouldn't have run away.
1. Если бы он не был так близорук (short-sighted), он бы узнал меня вчера в театре.
If he were not so short-sighted, he would have recognised me in the theatre yestreday.