Лейла Маммедова

кто знает англ. прошу помощи. смотрите внутри

Зная три типа условных предложений (реальное условие в будущем, гипотетическое условие в будущем и нереальное условие прошлом) поставьте глаголы в скобках в нужную форму. Будьте внимательны и последовательны:
1. If only I (to be) here when Mike came!
2. If only we (to get) the tickets for that flight yesterday.
3. If you (to come) between 2 and3 yesterday, you (find) me at home.
4. I wish I (to be) in the theatre with you now.
5. If I (to have to) carry that heavy box, I (to drop) it after five minutes.
6. If our telephone (not to be) out of order, I (to call) you this morning.
7. I wish he(not to break) his leg in the accident last week.
8. If you (to ask) me to help you yesterday, I (to do) it.
9. If I (to be) you, I (to buy) this suit.
10. I (to send) her a telegramme, if I (to know) her address.
11. If I (to have) a car, I (can) go to the country tomorrow.

Анна Агеева

Первое это were

Nurik Isakov

эх ты деточка я знаю но не скажу вот сама глянь
http://slovari.yandex.ru/