Света Швенк

Срочно нужно перевести предложения с русского на английский!!!!

1)"Нет"-сказали мужчины мы не будем спать в холе, мы пойдем в нашу комнату. " 2)Один из друзей сказал "будет не легко подниматься на 45 этаж. " Но я знаю как сделать путь легче. 3) По дороге а наш номер я расскажу вам несколько шуток, Энди споет несколько песен, а Питер расскажет интересную историю. 4) И они начали подниматься в свою комнату. 5) Том рассказал им много шуток, Энди спел несколько песен. 6) Наконец они поднялись до 35 этажа, они устали и решили отдохнуть. 7) Том сказал "Теперь твоя очередь Питер рассказывай свою историю. " " Я расскажу вам печальную историю" Мы забыли ключи в холе.

Михаил Никитин

1)"No" - said the men we will not sleep in the hall, we will go to our room. "
2)One of my friends said "won't be easy to climb 45 floors. "But I know how to make it easier. 3) On the road and our room I will tell you a few jokes, Andy will sing a few songs, and Peter tells an interesting story.
4) and they began to climb into their room.
5) Tom told them many jokes, Andy sang some songs.
6) Finally they went up to the 35th floor, they were tired and decided to rest.
7) Tom said "Now it's your turn Peter tell me your story. "'I'll tell you a sad story' we forgot the keys in the hall.

Сергей Русинов

1) "No", the man said, we do not sleep in the hall, we will go to our room. "2) One of my friends said," will not be easy to climb on the 45th floor. "But I know how to make the path easier. 3) On the road and our room, I'll tell you a few jokes, Andy will sing a few songs, and Peter tells an interesting story. 4) And they began to rise in his room. 5) Tom told them a lot of jokes, Andy sang a few songs. 6) Finally they went to 35 floor, they were tired and decided to rest. 7) Tom said, "Now it's your turn, Peter tells his story." "I'll tell you a sad story," We forgot the keys in the hall.