Ев
Евгений

проверьте на грамматику филологи!

Orenburg
Russia
Dear Jane,
Thank you for your letter. It was great to hear from you after such a long time. I really should have written sooner. I have been busy with my exams.
Of course in my family are duties. I help my mother too. I dislike to wash dishes, because after dish soap I have an allergy on my hands. I very like to clean my new room! Yes I consider that help my parents necessary because they tire after work and I must help them at home.
Oh, I congratulate you with kitten! What do you call a kitten? Could you describe you new pet? Could you make a photo with cat and send to me a next letter?
Unfortunately I must go but I hope to hear from you soon.
All the best
Nadya.

Баxa

Ilike to clean my room very much (порядок слов)
I consider that TO help my parents IS necessary
I mus help them around the house (лучше помогать по дому, но можно и как у тебя (помогать дома
Congratulate you ON your kitten (congratulate ON)
Could you describe YOUR new pet
make photo of cat
send it me (без to)
перед next ничего не ставится