Дарина Стерва

пожалуйста, помогите с английским языком!!!

I. Перепишите и письменно переведите предложения на русский язык, обращая внимание на перевод существительных. Подчеркните существительные в предложении.

1. It is logical to suppose that things like good labour relations, good working conditions, good wages and benefits, and job security motivate workers.
2. Investment banks make their profits from the fees and commissions they charge for their services.
3. I’m afraid, this issue can’t be discussed at my level – it deals with our company’s general policy, but I’m not a board director.
4. The development of the key areas in the economy leads to improvement of the life standard.

II. Перепишите и письменно переведите предложения на русский язык, обращая внимания на формы и степень сравнения прилагательных.

1. We are loyal to many national food products such as chicken, eggs, and bread more than foreign brands because these national products are cheaper, fresher,
and better in quality.
2. The more famous the brand name is, the more counterfeiters want to rip it off.
3. A CV (resume) should emphasize the most important information for the position your are seeking, that is why highlight one or two top skills, leaving the rest for the interview.
4. The aim of every company is to allocate the capital in the most judicious way.

III. Перепишите, в каждом предложении подчеркните глагол-сказуемое, определите его видовременную форму и залог. Письменно переведите предложения на русский язык.

1. Many banks have become risk-averse and reluctant to lend.
2. When employees or factory workers are unpaid they complain about their wages.
3. Many people are influenced strongly by advertising.
4. Market research is being carried out next week to determine what customers want.
IV. Перепишите и письменно переведите предложения на русский язык. Задайте вопросы к выделенным словам.

1. The Board of Directors maintains control of the company and they seem to use
all possible means.
2. The company concluded an exclusive contract with the suppliers.
3. I will be writing my report for the conference during the flight.
4. Shops are losing business because e-commerce is becoming more popular.

V. Перепишите и письменно переведите предложения на русский язык. Подчеркните модальные глаголы или их эквиваленты.

1. You may reduce the price for your product and make it more competitive.
2. If you are offered a job in a company, you should follow the company’s policy.
3. They must change their product range if they want to be competitive.
4. A corporation can issue more shares and put them on the market (stock
exchange).

VI. Перепишите и письменно переведите предложения на русский язык. Определите, какой частью речи являются выделенные слова:
a) герундий;
b) причастие I, II;
c) инфинитив.

1. People taken out of work arranged the strike affecting negatively the production process.
2. The manager is thinking of using new approaches.
3. It is necessary to provide an interpreter for the negotiations.
4. When asked how he had made a success, he shared his experience with others.

Ольга Валевич

1. Логично предположить, что такие вещи, как хорошие трудовые отношения, хорошие условия труда, хорошая заработная плата и льготы, гарантии занятости мотивируют работников.
2. Инвестиционные банки, получают прибыль от сборов и комиссионных, они взимают плату за свои услуги.
3. Боюсь, этот вопрос не может быть рассмотрен на моем уровне - она имеет дело с общей политикой нашей компании, но я не совет директоров.
4.Развитие ключевых направлений в экономике приводит к улучшению уровня жизни.
Это первое)

Денис Димитриев

Это контрольная работа студента-заочника. Неужели вы думаете, что кто-то будет этим заниматься просто так?

Юра Ракитин

переводчик англо- русский!!!! введите

Павел Сметанин

Дочери я бы помог с удовольствием. А вам спасибо за 2 балла!

Андрей Тюрин

Элечка, ты часом не ох.. ла?)))))))