Rashad Sariyev

Проверьте пожалуйста правильно ли я перевела в косв.речь

1.’Please leave your bags at the front of the room.’
He asked the students to leave their bag at the front of the room
2. ‘Don’t talk during the exam.’
He warned the students not to talk during the exam.
3. ‘Raise your hand if you need anything’
He asked the students to raise their hand if they need anything
4. ‘Write all your answer in pen’
He asked the students to write all their answer in pen.
5. ‘Answer all the questions’
He advised the students to answer all the questions
6. ‘Don’t forget to write your name at the top of the page.’
He asked the students not to forget to write their name at the top of the page
7. ‘Check your answer again before you hand the paper in.’
He advised the students to check their answer again before they hand the paper in.
8. ‘Please leave quietly when you finish’
He begged the students to leave quietly when they finish.

Спасибо!

Lemand

в основном правильно, кое-где невнимательно со множественным числом.
в 7 и 8 hand и finish надо поставить в прошедшее время по правилу согласования времён.