Аня Гармашова

Who should I talk to to learn about that? 🙂

Можно использовать одно слово два раза подряд в одном предложении?

He said that that was correct.
She put the paper I wrote on on the table.
Who should I talk to to learn about that?
She knew immediately that that was the wrong thing to say.
How long will a sturdy last last?

Кирилл

Конечно лучше избегать повтора (в любом языке, тем более в таком пластичном, как английский) . Просто перестроить фразу:

He said that it was correct.
She put the paper I had used for the writing on the table.
Whom should (WHOM! WHOM! WHOM! WHOM! 🙂 I talk to in order to find out...?(learn здесь плохо)
She knew immediately that it was a wrong thing to say.
How long will it last (I didn't get this one)?

Александр Рябченков

Грамматически это возможно, стилистически нежелательно, это повод перестроить предложение.
К тому же that в придаточных дополнительных легко опускается.

Евгения Новикова

Можно повторять предлоги, учитывая, что один из них - часть смыслового глагола, как Who should I talk to to learn about that?