Александр Приходько

помогите перевести текст (переводчик не точно переводит)

Theatre drama is based on three things. First, there must be an actor or actors speaking or singing. Second, there must be some dramatic conflict between actors. Third, there must be an audience following the progress of the drama.
Theatrical performances of this kind took place in ancient Greece. The Greek drama developed from hymns sung to Dionysius.
The first known actor was called Thespis. In Athens won a prize at the new drama festival. He was the first professional performer who was brave enough to play a god. Before him this role had always belonged to priests or kings.
Cinema is much younger than theatre. It was born at the end of 19th century. The first people who showed the first movies to a paying public were the Lumiere Brothers of France. They did this at the Grand Café, Boulevard des Capucines, Paris, on the 20th February 1896. The first films showed moving people and transport or newsreels of processions and wars, and short comedies. In 1901 France was the first country to produce a dramatic film, The Story of a Crime, which was follow by The Great Train Robbery in United States in 1903.
At this time cinema rapidly developed in both the New and the Old World. Charlie Chaplin made his first film, Marking a Living, in 1914 in the USA. The Russian film industry was now going its own way. A little later Russia’s great achievement in cinema was connected with its directors such as Eisenstein, Pudovkin, Kuleshov, Dovzhenro, and others.
There were long lines of people in front of the Warner Theatre in New York. The silent film was dead within a year. The first colour films were made in the 1930s, but black-and-white films are still made today.

Поликарп Матвеич

Театральное драматическое представление имеет три основные составляющие. Во-первых, необходим актёр, или группа говорящих или поющих актёров. Во-вторых, между актёрами должен быть какой-то драматический конфликт. В-третьих, необходима публика, следящая за развитием сюжета.
(Текст составлен человеком, не обладающим логическим мышлением. Во-первых, какой может быть конфликт МЕЖДУ актёрами, если утверждается, что достаточно и одного актёра? Во-вторых, в представлении отображается конфликт не между актёрами, а между персонажами, либо внутренний конфликт героя. Кроме того, редко, но бывает, что представление проходит при отсутствии публики. Переводить такую дребедень - только мозги себе дурить.)