Милана Умниева

выпишите причастия, укажите их форму и функцию

1. Having decided to offer me the job, the sales manager asked me for a reference.
2. The consultants, being outsiders, are usually less able to judge how well a candidate will fit into the organization.
3. The information obtained during the market research will be used in decision-making.
4. Offering a salary the applicants couldn’t reject, the personnel manager convinced them to accept the job.
5. Having failed in every career he had attempted Van Gogh turned to art.
6. Changes in consumers demand have influenced goods quantity and quality demanded.

Жанна

Having decided - Перфектное причастие, функция обстоятельства
being - Причастие настоящего времени, определение
Obtained - Причастие прошедшего времени, функция определения
Offering - Причастие настоящего времени
Having Failed - Перфектное причастие, обстоятельство
Demanded - Причастие прошедшего времени определение