Алексей Бойко

помогите написать маленькое сочинение по английскому на тему''Мой любимый праздник пасха''

Вячеслав Шишкин

This holiday is my family`s favorite holiday.
Everyone`s got their responsibilities preparing the dinner table.
My father is dyeing the eggs with onion skins, then putting some cute easter stickers on it.
Me and my sister are baking the cake.
My mom is making the calves-foot jelly- traditional easter dish.
We take table cloth and napkins with chickens and roosters print and start setting up the dinner table. My favorite dessert is chocolate chicken and chocolate eggs.