Ксения Прокофьева

ответ по английски на вопрос нравиться вам телевизор или нет? и почему?

Виктор Ильин

I like to watch TV, because they show that takes place in the world.

Владимир Грибков

I'm not really a big fan of TV. Spending hours watching popular TV shows and endless soap operas is a waste of time. As for me TV is not the best tool for relaxation because there are so many activities that I find much more interesting and useful such as doing sports, studying, reading books or going out with friends. I can watch TV once in a while to know what's going on in the world or if i find a program that catches my interest.

Стася Иванова

Смысл вопроса надо бы уточнить:

1) нравится ли вам ЭТОТ телевизор?
2) вам нравится СМОТРЕТЬ телевизионные передачи?

1) Do you like this televisor? Yes, I find it perfect.
2) Do you like watching TV? Yes, I relax by watching TV.

Ко
Костя

It is pleasant to me it is possible to watch TV there to learn a lot of new and to see a lot of the interesting

Ирина Минакова

Что делаеТ? - НравиТСя.
Что делаТЬ? - НравиТЬСя.
Вам нравиТСя телевизор? - Прав Alexander/

Елена Петрова

Yes, I like to watch TV, because I can catch some interesting stuff doing it, and relax at the same time.