*екатерина*

Помогите, пожалуйста! Очень срочно! Нужно перевести текст с русского на английский.

У меня плохо с переводом! Учительница строгая, нужно перевести по всем правилам. Онлайн переводчики это не то.

Сегодня люди в основном путешествуют на самолете. Рассмотрим плюсы и минусы путешествий на самолёте. Минусы. Иногда в самолетах укачивает. Если длинный перелёт, неудобно спать. Так же самолёт может попасть в зону турбулентности, и упасть. В самолёте может оказаться неадекватный человек в состоянии алкогольного опьянения или террорист. Плюсы. Полёт в самолёте это комфортно и быстро. Добрый и услужливый персонал, а так же бесплатная еда. Я не против полётов на самолёте. Но меня больше привлекает путешествовать на автомобиле.

Анна Самадова

Nowadays people travel mainly by aircraft. Let us consider all "pro and contra" of the flying. Disadvantages: sometimes airtravellers suffer from the sea decease, and if the flight is long, it is uncomfortable to sleep in the chair. The plane can get into a turbulence and crash. Moreover, there may appear a drunk passenger or a terrorist.
Advantages: flying is fast and convenient, the stewards are polite and friendly, and the meals are gratis.
I am not against the air flights, but I prefer to travel by car.

Галина Алтухова

Today people mostly like to travel by plane. Consider the advantages and disadvantages of traveling by plane. Disadvantages. First of all, in aircraft some people feel nauseous. In a second, if flight is too long, it is very uncomfortable to sleep there. Also, aircraft can get into a zone of turbulence and fall. And finally, in the airplane can be inadequate person in an intoxicated state or a terrorist. Advantages. Flying in an airplane is comfortable and fast. Staff is kind and helpful, free food.
But despite all those advantages and that fact that I don't mind to travel by plane, I prefere to travel by car.