Алексей Буньков

Когда в английском ставится of?

Ира Берегова

1 belonging to a friend of mine. указывает на владельца чего-л.
2 away from (a place etc); after (a given time) within five miles of London; within a year of his death. от
3 written etc by the plays of Shakespeare. обозначает создателя чего-л.
4 belonging to or forming a group He is one of my friends. из
5 showing a picture of my father. указывает на лицо, изображённое на чем-л.
6 made from; consisting of a dress of silk; a collection of pictures. из
7 used to show an amount, measurement of something a gallon of petrol; five bags of coal. указывает на содержимое чего-л.
8 about an account of his work. о
9 containing a box of chocolates. с
10 used to show a cause She died of hunger. от
11 used to show a loss or removal She was robbed of her jewels. указывает на утерянный объект
12 used to show the connection between an action and its object the smoking of a cigarette. указывает на существительное, связанное с определённым действием
13 used to show character, qualities etc a man of courage. указывает на качество, свойство
14 (American) (of time) a certain number of minutes before (the hour) It's ten minutes of three. перед, без

Анна Алексеевна

Это целая наука. В частности, делает родительный падеж.

Дмитрий Кондраков

связка слов в родительном падеже