Андрей Полынкин

Помогите пожалуйста с переводом, ооочень надо: ((

The A/D converter produces samples of the continuous plant output at sampling times, and sends them to the controller algorithm within the computer. The controller then processes the measured sequence, and produces a serie of control inputs which is converted in the D/A converter. The D/A converter produces a piecewise continuous control signal which is applied to the plant; this is usually done by holding the value of the control signal constant during the sampling intervals (zero-order hold). An internal clock synchronizes the operation of the system.
Most plants and processes are nonlinear in nature. While it is possible to use a linear approx¬imation around a prescribed operating point for analysis and controller design, there are many situations when nonlinearities can not, or should not, be neglected. A sampled-data control system which includes a nonlinear plant controlled by either a linear or nonlinear controller is classified as a nonlinear sampled-data control system. Due to the hybrid nature of nonlinear sampled-data systems, they are in general harder to analyze and design than pure continuous-time or discrete-time systems.

The process of transforming signals from analog to digital and vice versa is a crucial feature for this class of systems. Sampling is an essentiel operation involved in the transformation from analog to digital, and signal reconstruction is important for the converse. Clearly, some information carried by a signal is lost due to sampling, regardless of how good the reconstruction process is. Also, certain useful properties of continuous-time control systems, such as controllability and observability may be destroyed during sampling. Therefore, the developement of special tools to carry out analysis and design for nonlinear sampled-data systems is an important research area with a number of open problems.

Controller Design
According to existing literature, e.g. Laila (2003), there are three different ways to make controllers for nonlinear sampled-data systems. The first technique is called emulation design, and is the one currently used by the industry in general, and the electro pneumatic clutch actuator specifically. Here the controller design is done in the continuous-time domain followed by a controller discretization to produce a discrete-time controller for digital implementation.
Direct discrete-time design is the second technique, where a discrete-time controller is designed in discrete-time domain directly, using an approximate discrete-time model of the plant. This technique shows potential to improve performance of nonlinear sampled-data control systems, and is the approach pursued in this thesis.
The third technique is called sampled-data design, which is a technique not fully developed yet. The following subsections contain a more detailed overview of the different techniques, as described in Laila (2003).

Emulation Design
While there exist a large variety of tools for continuous-time design, tools for discrete-time controller design for sampled-data systems are scarce. The use of the emulation technique was initiated by treating discrete-time systems in a continuous-time framework. Emulation is regarded as the simplest method of controller design for sampled-data systems, and is also most of the time inferior to the other two methods in terms of stability and performance. Emulation makes use of control design tools of continuous-time systems, and follows the steps shown in figure 2.2.

The first, step is to design a continuous-time controller, using any continuous-time design tool available in the literature. The obtained continuous-time controller should achieve a set of perfomance and robustness criteria for the closed-loop continuous-time system. At this step, sampling is completely ignored.

Алексей Булыгин

а ц котейнер производит образцы непрерывного производства завода на период дискретизации, и отправляет их на контроллер алгоритм внутри компьютера. Затем контроллер обрабатывает измеренные последовательности, и производит серии входов управления, которые преобразуются в производит кусочно-непрерывных сигналов управления, которая применяется на заводе; обычно это делается путем проведения значение сигнала управления неизменными в течение интервалов дискретизации (нулевой линии) . Внутренние часы синхронизирует работу системы.
Для большинства растений и нелинейных процессов в природе. Хотя можно воспользоваться линейным приближением вокруг установленной операционной точки для анализа и дизайн контроллера существует множество ситуаций, когда нелинейностей не может и не должна быть проигнорирована. В сэйплэймд-дата контрольсистема, состоящая из нелинейной завод контролируется либо линейная или нелинейная контроллер классифицируется как нелинейной сэйплэймд-дата контрольной системы Из-за гибридный характер нелинейных сэйплэймд-дата системы они в общем-сложнее анализировать и проектировать, чем чистый непрерывных или дискретных систем.

Процесс преобразования сигналов из аналоговой в цифровую и наоборот является важнейшей отличительной чертой этого класса систем. Забор-это операции задействован в преобразование из аналогового в цифровой, и сигнал реконструкции важно для обратное. Очевидно, что некоторая информация, которую несет потери сигнала из-за выборки, независимо от того, насколько хорошо реконструкции процесса. Кроме того, некоторые полезные свойства непрерывных систем управления, таких, как управляемость и наблюдаемость могут быть уничтожены во время отбора проб. Таким образом, разработка специальных инструментов для проведения анализа и проектирования нелинейных сэйплэймд-дата системы является важной области исследований ряд открытых проблем.

Дизайн Контроллера
Согласно существующей литературы, например. Лайла (2003), существуют три различных способа сделать контроллеры для нелинейных . Первый способ называется эмуляции дизайн, и тот, который в настоящее время используется в промышленности в целом и электропневматического привода сцепления в частности. Здесь конструкции контроллера осуществляется в непрерывном времени домена, сопровождаемый контроллер дискретизации для производства дискретной цифровой контроллер для реализации.
Прямая дискретным временем, дизайн является второй метод, где с дискретным временем контроллер предназначен в дискретных домена, непосредственно, на основе приближенной дискретной модели завода. Этот метод показывает потенциал для повышения производительности нелинейных систем управления и подход, проводимой в этот тезис.
Третий метод называется дизайн, техника не полностью развился. В следующих разделах приводится более подробное описание различных техник, как описано в Лайла (2003).

Эмуляция Дизайн
В то время как существует большое разнообразие инструментов для непрерывным временем, дизайн, инструменты для дискретной дизайн контроллера для являются дефицитными. Использование эмуляции метода было начато лечение дискретных систем в непрерывном-временных рамках. Эмуляция рассматривать как простейший метод дизайн контроллера для а также большую часть времени уступает двум другим методам с точки зрения стабильности и производительности. Эмуляция позволяет использовать управляющие средства проектирования непрерывных систем, и выполняет действия, как показано на рисунке 2.2.

Первый шаг заключается в разработке непрерывным временем контроллер, используя любой непрерывным временем, дизайн-инструмент, имеющихся в литературе. Полученные непрерывным временем контроллер должен выполнить ряд выступлений и надежность критериев для замкнутого контура управления непрерывным временем системы. На этом шаге дискретизации полностью игнорируется.

Наталья М

А / Ц преобразователь вырабатывает образцы непрерывного выходного растение при частоте дискретизации раз и передает их на контроллер алгоритм внутри компьютера.

ОСТАЛЬНОЕ СКИНУ ВАМ НА МОЙ МИР