Елена

Кто знает очень короткую страшилку на английском языке? Нужна для Хэллуина. Поделитесь, пожалуйста))

Станислав Барбашов

A Scary Story
This story happened to me when I was 9 years old. It was a Halloween night and we had some guests over. There were my uncle with his wife and my cousins: Arthur and Ian. Some of my school friends were also around, so we decided to play hide-and-seek. Arthur suggested playing in the basement, as it’s more intriguing. He secretly told me that he wanted to scare his little brother. Everybody agreed, so we went downstairs. Our basement was rather spacious and full of old junk. It was easy to find the place for hiding. The game had started and I was supposed to count to twenty.
While I was counting, I suddenly heard a scream. I knew it was Ian, so I didn’t pay any attention. Surely, I thought it was Arthur’s plan. However, he wouldn’t stop screaming and one of my schoolmates joined him. I asked them what’s wrong and Ian, who was hiding behind the old bureau, said that he saw a ghost. My schoolmate Tim confirmed. Everybody left their hiding spots and ran to me. We were now afraid to move. Ian said there was something white moving towards the door. Tim also saw it. I asked Arthur whether it was his trick, but he persistently denied it. He said he wouldn’t play such scary tricks. In a minute we heard a
strange noise at the basement door. Tim agreed to check who or what was it. When he approached the door, he started screaming again. There was something or someone small hiding there. It was wearing white garments.
We decided that it was a ghost of a child. As nobody wanted to go alone, we decided to go there all together. Imagine how surprised we were to find out that it was my 6-year old sister Helen under a white sheet. She just wanted to scare us to death. Well, in case with Ian and Tim she had definitely succeeded.

Это произошло, когда мне было 9 лет. В ночь Хэллоуина у нас было
несколько гостей. Был мой дядя с женой и мои кузены: Артур и Ян.
Некоторые из моих школьных друзей гуляли поблизости, поэтому мы решили
все вместе поиграть в прятки. Артур предложил играть в подвале, так как
это более увлекательно. Он по секрету сказал мне, что хочет напугать
своего младшего брата. Все согласились, и мы спустились вниз. Наш подвал
довольно просторный и полон старого хлама. Было легко найти место для
укрытия. Игра началась, и я должен был сосчитать до двадцати. Пока я
считал, я вдруг услышал крик. Я знал, что это Ян, поэтому не обращал
внимания. Я был уверен, что это был план Артура. Тем не менее, он не
прекращал кричать, а один из моих одноклассников присоединился к нему. Я
спросил их, что случилось, и Ян, который прятался за старым комодом,
сказал, что видел привидение. Мой одноклассник Тим подтвердил. Все вышли
из своих укрытий и подбежали ко мне. Теперь мы все боялись
пошевелиться. Ян сказал, что видел, как что-то белое двигалось к двери.
Тим также видел это. Я спросил Артура, не его ли это злая шутка, но он
упорно отрицал все. Он сказал, что не стал бы так шутить над нами. Через
минуту мы услышали странный шум около двери подвала. Тим согласился
проверить, кто или что это. Когда он подошел к двери, он начал снова
кричать. Там в укрытии было что-то небольшое, или кто-то. Оно было
полностью в белом одеянии. Мы решили, что это был призрак ребенка. Так
как никто не хотел идти в одиночку, мы решили пойти туда все вместе.
Представьте себе, как мы удивились, узнав, что это моя 6-летняя сестра
Елена под белой простыней. Она просто хотела напугать нас до смерти. Ну,
в случае с Яном и Тимом у нее определенно это получилось.

Лиза Филатова

Вот вам ссылка на еще одну страшилку на английском, звездочки на точки только поменяйте: http://www*short-fiction*co*uk/newstories/show_story*php?story_id=11007

Рамиль Невмянов

Booooo!!! (B - латинская)
Куда короче?))

Андрей Лакомов

It was Halloween night so my sisters and I decided to go trick-or-treating. We were very excited. By the time we got to thevlast house in the street, it was very late and we were tired. The house looked empty, but we knocked anyway. The door opened on its own. Although we were scared, we decided to go in and have a look. Suddenly, we heard a loud noise and a huge cleature jamped out in front of us. ''Don't be afraid, it's just an owl,'' said a voice from behind us. We turned around and saw an old lady at the bottom of the stairs. She rushed over and introduced herself. ''Hello, I'm Mrs Shade. Let me give you some treats, you naughty little ghosts!'' When we finally got home, our Mum was very worried. ''Where were you?'' she shouted, the moment we walked in. ''Don't worry, mum. We were at Mrs Shade's house, you know the big one at the and of the street. She gave us treats and ...'' Mum looked puzzled. ''What on earth are you talking about?'' she said. ''Mrs Shade died ten years ago!''