Ильсия

Подскажите перевод с: на англ

В-третьих, автор предлагает способы решения этих проблем, которые возникают в аэропорту. Например, вы можете сделать заказ билетов дистанционно; аэропорты имеют парковочные места, производится обслуживание бортпроводников на борту и многое другое. Actually, the intention of the author is to inform the reader about стремлениях авиакомпаний обеспечить комфортный перелет своим customers
as far as i remember i have read on the problem in mass media. Без сомнений, эта проблема актуальна на сегодняшний день.

Анастасия Кондрашова

Вот что куда надо переводить? Тут же смесь какая-то!

Thirdly, the author proposes ways to solve the problems which arise in the airport. For example, you can order tickets remotely, airports have parking places, the stewards serve you on board, and there is much more. Actually, the intention of the author is to inform the reader about efforts of the airlines to provide their customers with comfortable fly. As far as I remember, I have read about the problem in mass media. No doubt, this problem remains actual up to date.