Yura Borovik

Помогите! Завтра открытый урок! Лингвисты! Правильно ли составлена речь-рефлексия?

Our
lesson is going to be over. Let’s return to our goals. Take your cards and
complete them. Let’s put the marks for your work at
the lesson. Green colour- you was perfect,

Yellow – you work was good, but you had some
mistakes, Red – you was so so and you will try to be better. And now put the marks to each other.

Иван Зюканов

Не очень понял про карточки. Это ученики должны себя оценить и показать карточку того или иного цвета? И последнюю фразу я не уловил.. .
У вас есть три явные ошибки:
you WERE perfect
YOUR work was good.
Red - you WERE so-so

S.
Serega- .............

тихий ужас

Дарья

вам не надо преподавать английский)