Denis

Проверьте пожалйста правильность пиьма на английском (оч короткое)

Dear Mr.Marat
Before, you used to communicate with my colleague Gusewa. But unfortunately she left our company. From this day on, I am in the charge to communicate with you. That’s why, if you have any questions, I ask you to write directly to me.
Also I want to inform that our company is ready to make an order, you can find an attached excel file in the application. Please confirm receipt of excel file. If you can any questions please let me know.

Чв

Если used to, то не надо Before. in the charge - артикля не надо.
That’s why I ask you to write directly to me if you have any questions,.
I'd also like to inform you. find the excel file attached in the
application. confirm the receipt of the excel file. If you have any
questions

Kira

Я не прям спец конечно, но вроде всё верно.