Ок
Оксана

Расположите в хронологическом порядке все произведения А. Конан Дойла о Шерлоке о Холмсе (сборники с рассказами, повести)

От самого первого - "Этюд в розовых тонах", и до последнего (вот его я как раз не знаю)

Андрей Терентьев

обозвать Scarlet розовым -- убожество. набери в пустом файле с расширением htm строку < body bgcolor=scarlet > и посмотри, похоже ли это на розовый
всего автор написал 4 новелы и 56 коротких рассказов
Novels
* A Study in Scarlet (published 1887, in Beeton's Christmas Annual)
* The Sign of the Four (published 1890, Lippincott's Monthly Magazine)
* The Hound of the Baskervilles (serialised 1901–1902 in The Strand)
* The Valley of Fear (serialised 1914–1915 in The Strand)
Short stories (The short stories, originally published in periodicals, were later gathered into five anthologies:
* The Adventures of Sherlock Holmes (contains stories published 1891–1892 in The Strand)
* The Memoirs of Sherlock Holmes (contains stories published 1892–1893 in The Strand as further episodes of the Adventures)
* The Return of Sherlock Holmes (contains stories published 1903–1904 in The Strand)
* The Reminiscences of Sherlock Holmes (including His Last Bow) (contains stories published 1908–1913 and 1917)
* The Case-Book of Sherlock Holmes (contains stories published 1921–1927)
многие рассказы представляют отдельный эпизод и их нельзя однозначно упорядочнить хронологически