Ирина Котова

переведите на русский:

Two other very suitable temperatures are always generally available, those of melting ice and of boiling water - the former, constant under all conditions, the latter depending on the atmospheric pressure.

Mike

Две следующих тепературы всегда вполне доступны т-это та температура при которой плавится лед и та при которой закипает вода-первая постоянна в любых условиях, вторая зависит от атмосферного давления.