Eva Vard

Перевірте будь ласка чи правильно написаний твір на англійську мову? Проверте пожалуйста правильно ли написано сочинение?

I like biology. I adore animals, plants, insects, and all forms of life. I believe that nature is so mysterious and powerful, that it’s natural to admire it and to devote all your life to its exploration.

In the future I see myself dog handler. This profession no less complex and demanding than others professions. Excellent dog handler must know not only the theory of their work, but also be excellent practitioner.

Dog handler to face before must love dogs. He must be bold during work with the big dogs, friendly and patient.

Ukraine does not have any colleges or institutions tied with dog breeding. But there are so many courses that are easy to replace training in large institutions.

In this profession I like that the work is pretty dogs. Let salary and not great, but this work is very interesting for me.

My parents doubt this is the right decision. They say this profession demands on you to give it all your energy and passion and one must be fully dedicated to it in order to achieve perfection. At the same time nowadays it’s difficult to earn your living with painting. But I don’t agree with them.

So I look in my future with optimism and hope to become an dog handler.

Я полюбляю біологію. Я обожнюю тварин, рослин, комах і взагалі всі форми життя. Іноді мені здається, що природа така могутня і загадкова, що це природньо - захоплюватися нею і присвятити все життя її дослідженню.

В майбутньому я бачу себе кінологом. Професія кінолог не менш складна і відповідальна, ніж інші професії. Кінолог повинен відмінно знати не тільки теорію своєї роботи, але і бути чудовим практиком.

Кінолог на сам перед повинен любити собак. Він повинен бути сміливим при роботі з великими собаками, доброзичливим і терплячим.

В Україні не має ніяких коледжів або інститутів звязаних з кінологією. Проте є дуже багато курсів, які легко заміняють навчання у великих установах.

В цій професії мені подобається, що робота звязана з собаками. Нехай зарплатня і не велика, проте ця робота дуже цікава для мене.

Мої батькі сумніваються, що моє рішення - вірне. Вони кажуть, що ця професія вимагає повної самовіддачі. В той же час в наші дні з допомогою цієї професії важко заробити на життя. Але я з ними не згоден.

Тому я дивлюся в майбутнє з оптимізмом і сподіваюся стати кінологом.

Юля Андреева

In the future I see myself AS A dog handler
This profession IS no less complex...
demanding than other professions...
AN excellent dog handler...
but also be AN excellent...
A Dog handler himself must love dogs...
He must be bold working with the big dogs, be friendly and patient.
Ukraine does not have any colleges or institutions specializing in dog breeding.
In this profession I should be happy to work with dogs.
The salary may not be great, but this work is very interesting for me
They say this profession requires you to give it all your energy a..
and hope to become a dog handler.

как то так