Мария Максимова

ECS 945P-A (2.0) — системная плата на базе чипсета Intel 945P потянет ли она 1GB DDR2 533???

Aлексей Жуков

ДА

Память
ПамятьDDR2 DIMM, 400 - 667 МГц
Количество слотов памяти4
Поддержка двухканального режимаесть
Максимальный объем памяти4 Гб

Ел
Елена

º LGA775 socket for latest Intel Core 2 Duo / Pentium D / Pentium 4 / Celeron D processor
º FSB 1066/800/533 MHz
º Supports Hyper-Threading Technology CPU

º Dual-channel DDR2 memory architecture
º 4 x 240-pin DDR2 DIMM socket support up to 4 GB
º Support DDR2 667/533/400 DDR2 SDRAM
Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® 32-bit OS.
For Windows® 64-bit OS with 64-bit CPU, there is no such limitation

это с официального сайта. Вроде всё ясно!