Алексей Целитель

Помогите пожалуйста перевести текст на английский без переводчика!

Murderous

чем именно помочь???

Евгений

Ой блин сколько же халявщиков... Может, цену назовёте?

Владимир

"В 10 часов я ложусь спать" - а ты сядь сделай перевод

Алексей

My weekdays begin early in the morning. I usually get up at six o'clock. I make my bed and go to the bathroom to clean my teeth. After that I go to the bedroom to dress myself. At a quarter past seven I have a cup of tea and a sandwich for breakfast. I listen to the radio or watch TV and then go to college. It takes me fifteen minutes to get there. Usually I take a bus. Our classes start at 8 am and last till 3pm. I have four pairs almost every day. During the lessons the students learn different subjects hard. We have ten-minute breaks between the lessons. During the long break which lasts about 40 minutes we go to the canteen for lunch. After classes if I have no outschool activities, I go home and have dinner there.
After dinner I have a little rest, read newspapers and magazines, listen to the music. Then I do my homework. I often go to the library. As a rule, I have no spare time on weekdays.
I have supper at eight o'clock in the evening. All the family gathers at the kitchen, then we go to the living-room and watch TV, read books and discuss different subjects.
At 10pm I go to bed.