Ольга Петрова

проверьте пожалуйста. правильно?

Употребите глаголы, данные в скобках, в Present, Past или Future Continuous.
1. I see Mary. She is crossing the road. 2. Why you are talking at the lesson, I wonder? 3. I am not working now. I have a terrible headache. 4. I was walking along Red Square when I saw Jackie. 5. They were siting in the yard when they heard the bell. 6. What you were discussing the moment I entered the room? 7. Look! Somebody is making notes in the book. 8. He will be waiting for your call at 5 p.m. next Sunday. 9. What he will be working on when I return tomorrow? 10. Listen! “The Beatles” is singing over the radio.

Оксана

2. Why are you...
5. ..sitting...
6. What were you...
9. What will he..
в вопросах сначала идёт вспомогательный глагол, а потом уже подлежащее!

Ирина Lika

6. What were you discussing at the moment I entered the room?

9. What will he be working on when I return tomorrow?

Алексей Котельников

“The Beatles” are singing over the radio. группа