Олег Репецкий

Когда впервые в истории человечества был официально зафиксирован факт страхования жизни? кто был страховщиком?

Юрчик Никитин

на сколько я помню, первый факт был веке так в 13-14, а вот кто был страховщиком... вроде какой-то актер)

Андрей Акимов

В англоязычной Вики
http://en.wikipedia.org/wiki/Life_insurance
нашел вот какую фразу Life insurance dates to ancient Rome; "burial clubs" covered the cost of members' funeral expenses and assisted survivors financially.
То есть впервые аналог страхования жизни появился в античном Риме, где были некие "похоронные клубы", которые оплачивали похоронные расходы и финансово помогали еще живым.

А вот тут еще интересный факт
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_insurance
Achaemenian monarchs were the first to insure their people and made it official by registering the insuring process in governmental notary offices. The insurance tradition was performed each year in Nowruz (beginning of the Persian New Year); the heads of different ethnic groups as well as others willing to take part, presented gifts to the monarch. The most important gift was presented during a special ceremony. When a gift was worth more than 10,000 Derrik (Achaemenian gold coin) the issue was registered in a special office. This was advantageous to those who presented such special gifts. For others, the presents were fairly assessed by the confidants of the court. Then the assessment was registered in special offices.

Во времена Ахеменидов в Персидской империи (древнее государство VI —IV в. до н. э. ) монархи страховали своих людей через специальные государственные конторы.