Андрей Зайцев

дайте какой-нить текст на англ языке про начальное образование в США, или про North Broward Preparatory School

Андрей Соколиков

North Broward Preparatory School (NBPS) is an accredited, college-preparatory, independent, non-sectarian school serving families of the pre-kindergarten through high school age groups in the Palm Beach and Broward counties of Southern Florida.
Originally located in Lighthouse Point, FL, the school was founded in 1957 by Dr. James Montgomery. In the summer of 2004, over forty years later, under the direction of President Philip E. Morgaman, Esq., NBPS relocated its Lighthouse Point campus to its current campus in Coconut Creek, FL. The Coconut Creek college style campus of nearly 80 acres (0.32 km2) consists of an upper, middle and lower school. Elise Ecoff currently serves as the school's headmaster.
[ссылка заблокирована по решению администрации проекта]. org/wiki/North_Broward_Preparatory_School