Олеся Пономарева

Правильно ли сформулировано предложение? Service counted that any language can became regional in three oblasts besides..

Service counted that any language can became regional in three oblasts besides Russian.

Тамара Яблонская

во первых become
во вторых слово "oblasts" не существует. используйте districts или areas of ...
i.e.: service counted that any language besides russian can become regional in three /different/ districts

Александр

could become
а про область уже сказали )