Ai
Aika

Помогиет грамотно текст перевести. ерунда какая то получается в переводчике

It has never been the tradition in Britain for children to be brought up close to their parents.If children had not been sent away to school or to work they ate in the kitchen or in the nursery.In Victorian times family meals were held on special occasions,but these again were occasions where power and importance were demonstrated.The father took precedence over all others.Chilldren were not allowed to speak until spoken to and had to follow a set of rules relating to whet was regarded as proper behaviour at the table.Today many parents still impose the rule that a child must ask permission to leave the table.This rule certainly suggests that children have been forced to come to the table and would really prefer to eat elsewhere.

Katrina

В Британии никогда не было традицией воспитывать детей рядом с родителями. Если детей не отправляли в школу или на работу, они кушали на кухне или в детской комнате. В Викторианское время проводились семейные обеды по особым случаям, но это были
случаи, при которых демонстрировались власть и важность. Отец занимал превосходство над всеми. Детям не разрешали разговаривать, пока с ними не заговорят и они должны были следовать определённым правилам поведения за столом . В наши дни
многие родители всё ещё настаивают на том, чтобы дети выходили из-за стола, спросив разрешения. Это правило подразумевает, что детей силой заставляют идти к столу и то, что они предпочли бы покушать где-нибудь ещё.