Лена Зеленина

Правильно ли у меня построен текст (предложения) ? Если не правильно то где и как исправить

My summer weekend was really fun. With my family I went to sea in Anapa. I was at a water park, dolphin and so on. With Friends pit rollerblading and biking, a lot of walking, swimming and enjoying the warm summer days ...We walked through the city park, go to the movies, ate at the cafe.

Михаил Якунин

My summer vacation was really fun. Me & my family went to the seaside in Anapa. I visited local aqua park, dolphinarium and so on. Me & my friends had a lot of rollerblading, biking, swimming, we spent a lot of time outside. I really enjoed warm summer days.
We had long walks in the park, went to the movies and visited different kinds of cafe