Ivan Kirichek

Перевод с русского на английский (Как я провел лето)

Задали написать сочинения как я провел лето. Вот это нужно перевести на английский. Желательно не через переводчик.

Лето мое любимое время года. Это время летних каникул. Это лето я провел хорошо. На летних каникулах я ездил на отдых, на Алтай. Там мне очень понравилось. Я ходил по горам. Также летом я много времени проводил с друзьями. Мы много времени проводили на свежем воздухе. Мы иногда ходили к реке. В свободное время я читал книги. Я играл в компьютерные игры.

Павел Клочков

Summer is my favorite time of year. It's the summer holidays. This summer I spent well. During the summer holidays, I went on vacation, to the Altai. I really liked it there. I went to the mountains. Also in the summer, I spent much time with my friends. We spent much time outdoors. We sometimes go to the river. In my spare time I read books. I have played a computer game.
Как я тебя понимаю, мне вчера задали писать такое же сочинение, никак не могла придумать, а вот с переводом проблем нет) у меня за него 5)надеюсь, помогла

Uktam Uktam

Summer is my favorite time of year. It's the summer holidays. This summer I spent well.On summer vacation, I went on vacation, to the Altai. I really liked it there. I went to the mountains. Also in the summer, I spent much time with my friends. We spent much time outdoors. We sometimes go to the river. In my spare time I read books. I was playing a computer game.