Юрок Сергеевич

ПОМОГИТЕ!!!! ПОМОГИТЕ с письмом!!!! МОЛЮ!!!!

You have received a letter from your English-speaking pen Ben

… I’m very busy preparing for my school exams in Literature and
History. To pass them successfully, I have to remember a lot.
… What subjects have you chosen for your exams and why?...What type
of exam do you prefer – oral or written? …How do you prepare for
exams?

Write him a letter and answer his 3 questions.
Write 100 – 120 words. Remember the rules of letter writing

Андрей Коловержин

Ты получил (а) письмо от твоего англоговорящего друга по переписке Бена
...Я очень занят подготовкой к школьным экзаменам по литературе и истории. Чтобы успешно их сдать, я должен многое запомнить.
...Какие темы ты выбрал (а) для своего экзамена и почему?... Экзамен какого типа ты предпочитаешь-устный или письменный?... Как ты готовишься к экзаменам?
Напиши ему письмо и ответь на 3 его вопроса.
Напиши 100-120слов. Помни о правилах написания писем.

Александр Савельев

Hi Ben I'm good! How are you? What's new?
I chose smth, smth and smth because I like it (Я выбрала то то и то напишите свои предметы любимые )
I prefer written exams (я предпочитаю письменные, экзамены)
I guess I prepare pretty good! я думаю я подготовилась на отлично

Светлана Лисковая

спасибо Максим