Dorin

есть ли в английском предложении ошибка. если есть помогите исправить))

я не уверенна что правильно это написала, а спросить не у кого) ) помогите пж)) )

Scientists says that in Russia a bad environment and because of this petite lifespan.

всем спасибо все свободны!

Dmitry I

Scientists say the average lifespan in Russia is short because Russia has a polluted environment

Alina .

Scientists say, that there is a bad environment in Russia, which causes a little lifespan.

Кстати, слово petite - из французского языка.

Анна Комарова

Scientists SAY that in Russia IS a bad environment and because of it lifespan is petite.

Наталья Вега

После раша мне кажется надо has поставить вместо ans it's because lifespan is petite