Вероника

Помогите исправить ошибки в тексте по английскому

Meanwhile, across town lived a very talented, but also born blind guy Gerald. From childhood he was surrounded by a caring family, it gave him the strength and confidence. In 5 years, he learned to read, in the 7 - to love music, 10 was a talented musician, he invented new tools. He is now 25 years old and it is popular throughout the world.
And hard to imagine, but fate brought the two men. Nicole was in despair when Gerald, her new friend said: "The eyes give you," "So he still dares to laugh at me, I'm blind" - thought Nicole. But Gerald confidently repeated the same phrase. He felt the eyes of the girl in the fire, causing the whole of our world live in joy. It was love, there were two souls. A mirror of the soul, the eyes were not visible. But it will create a tool Gerald and everything will change!
Starring: Nicole Scherzinger and Christopher Lambert

Наталья Чахалова

Точку в конце забыла: -)

Наталья Джепко

Ты не тот вариант перевода выбрала из своего предыдущего вопроса))))