Артем Пупынин

Можете решить пожалуйста задание по английскому, а то голову ломаю не могу....

Many British teenagers spend a lot of time watching TV. ill 1) What did Jennie answer to the questions about her TV viewing habits?
1. I watch 2 or 3 hours of television a day.
2. At weekends I watch 4 and even more hours of television.
3. If there is nothing good on I'll sit down and wait. I won't turn off the TV.
4. I always leave the TV on even if I am doing my homework.
5. I always turn on the TV when I come home.
6. Yesterday I didn't watch TV at all. I had a lot of homework to do.
7. I have already looked through a TV guide to plan what to watch.
8. I won't turn the TV off if guests come.
9. I am not a couch potato* but I like watching TV.
10. I have never thought that watching too much TV is bad for my health.

Many British teenagers spend a lot of time watching TV. ill 1) What did Jennie answer to the questions about her TV viewing habits?
1. I watch 2 or 3 hours of television a day.
2. At weekends I watch 4 and even more hours of television.
3. If there is nothing good on I'll sit down and wait. I won't turn off the TV.
4. I always leave the TV on even if I am doing my homework.
5. I always turn on the TV when I come home.
6. Yesterday I didn't watch TV at all. I had a lot of homework to do.
7. I have already looked through a TV guide to plan what to watch.
8. I won't turn the TV off if guests come.
9. I am not a couch potato* but I like watching TV.
10. I have never thought that watching too much TV is bad for my health.

2) Is Jennie a heavy TV? Why? Report her answers to prove your opinion.

ЭТО ПОЛНОЕ ЗАДАНИЕ!! ! ИЗВЕНИТЕ НО ПЕРЕВОД У МЕНЯ ЕСТЬ Я НЕ ПОНИМАЮ ЧТО ТУТ ОТ МЕНЯ ТРЕБУЕТСЯ И КАК ЭТО ДЕЛАТЬ....: (

Алексей Леонов

я тебе перевела сделай сама

Много британских подростков проводят много времени, смотря телевизор. плохо 1), На что Дженни отвечала на вопросы о ее телевизионных привычках рассмотрения?
1. Я наблюдаю 2 или 3 часа телевидения день.
2. В выходные я смотрю 4 и еще больше часов телевидения.
3. Если не будет ничего хорошего на, то я буду садиться и ждать. Я не буду выключать ТВ.
4. Я всегда оставляю ТВ на том, даже если я делаю свою домашнюю работу.
5. Я всегда включаю ТВ, когда я прихожу домой.
6. Вчера я не смотрел телевизор вообще. У меня было много домашней работы, чтобы сделать.
7. Я уже просмотрел Программу телепередач, чтобы запланировать, что смотреть.
8. Я не буду выключать ТВ, если гости приедут.
9. Я не домосед *, но мне нравится смотреть телевизор.
10. Я никогда не думал, что просмотр слишком большого количества передачи плох для моего здоровья.