Виталик Харкевич

Исправтье пожалуйста ошибки в конструкциях предложений

1) Are standards of living in the all industrial countries steadily changing?
2) The academic year usually lasts 8 or 9 mounths?

Ев
Евгения

1) Are the standarts of living in all industrial countries steadily changing?
2) Does the academic year usually last 8 or 9 months?

Зикрилло Хасанов

В предложении 1, по-моему, должно быть: ...in all industrial... или ...in the industrial...
Если предложение 2 в самом деле вопросительное, то д. б. : Does the academic year usually last...?