Домашние задания: Иностранные языки

Здравствуйте. Помогите, пожалуйста с заданием по английскому языку.

1. Have you got ...friends in Germany?
2. Дайте ответы на вопросы, используя краткие отрицательные формы.
Образец: Have you got a big family? – Yes, I have.
Has your friend got a new car? – No, he hasn't.
Will Joe have the time for the project? – No, ..
3. Закончите предложения с помощью конструкции 'there + to be' в настоящем, прошедшем или будущем временах. Используйте только полные формы
'What's wrong?' '....something strange over there.'
4. Ответьте на вопросы, используя краткие отрицательные формы.
Образец: Are you a doctor? – No, I'm not.
Is your father a teacher? – Yes, he is.
Was David late for the meeting? – Yes, ..
5. Вставьте подходящую по смыслу форму глагола 'to be' в соответствующем времени. Используйте только полные формы.
Who ...at the office tomorrow morning?
6. Вставьте утвердительную, вопросительную или отрицательную форму глагола 'have (got)' в соответствующем времени.
I ...a nice house but it ...a garage.
7. Составьте специальный вопрос.
Образец: you / were / Where / born? – Where were you born?
will / have / we / Where / the meeting?
8. They live with ...parents.
their
them
they
9. Замените выделенные слова соответствующим личным местоимением по образцу.
Oбразец: Mysister is a student. - She is a student.
Oursister is a postwoman. - is a postwoman.
10.Вставьте нужный артикль 'a', 'an', 'the' или тире (-) при его отсутствии.
John was born in ...London.
11. Замените русскoе прилагатeльнoе (в скобках) английским эквивалентoм.
Lilly is (самая старшая) in our group.
12. Вместо оборота с предлогом 'of' образуйте оборот с существительным в притяжательном падеже.
Oбразец: the office of Mr. Black - Mr. Black's office
the toy of the cat - .
1/ any
Guli Ubaeva
Лучший ответ
1. Have you got ANY friends in Germany?
Will Joe have the time for the project? – No, he WON'T.
'What's wrong?' ' THERE IS (THERE WAS; THERE WILL BE) something strange over there.'
Is your father a teacher? – Yes, he is.
Was David late for the meeting? – Yes, he WAS. No, he WASN"T.
Who WILL BE at the office tomorrow morning?
I HAVE GOT a nice house but it HASN'T GOT a garage.
7. Составьте специальный вопрос.
will / have / we / Where / the meeting? Where will we have a meeting?
8. They live with THEIR parents.
their
them
they
Our sister is a postwoman. - SHE is a postwoman.
John was born in (-) London.
Lilly is (самая старшая) the OLDEST in our group.
the toy of the cat - the CAT's toy