1. When you … to work tomorrow?
did go
will go
do go
Вставьте артикль, где необходимо (- , -a,- the).
This is ...tree.
... tree is green.
[артикль отсутствует], The
a, A
[артикль отсутствует], [артикль отсутствует]
the, The
[артикль отсутствует], A
the, A
the, [артикль отсутствует]
a, The
a, [артикль отсутствует]
3. Вставьте пропущенное слово.
They … in the room now
are playing
did played
do play
4. Вставьте артикль, где необходимо (- , -a,- the).
"Stop talking!" shouted ...wolf in ...angry voice.
a, [артикль отсутствует]
a, the
[артикль отсутствует], the
the, [артикль отсутствует]
[артикль отсутствует], a
the, the
the, a
a, a
5. Вставьте пропущенное слово.
This girl works very ...and she knows nothing.
few
a few
little
a little
6. Вставьте артикль, где необходимо (- , -a,- the).
She goes to ...work. I study ...English.
a, [артикль отсутствует]
a, the
a, a
the, [артикль отсутствует]
the, the
[артикль отсутствует], a
the, a
[артикль отсутствует], the
11. Вставьте артикль, где необходимо (- , -a,- the).
... most important is ...Hudson River which runs into ...Atlantic Ocean.
A, the, the
A, a, a
A, [артикль отсутствует], the
[артикль отсутствует], a, a
the, a, the
The, [артикль отсутствует], a
The, the, the
The, [артикль отсутствует], [артикль отсутствует]
[артикль отсутствует], the, a
16. Вставьте пропущенное слово.
Mother gave us ...apples, and we were very glad.
a little
few
a few
little
17. Заполните пропуски, вставив одно из местоимений, данных в скобках.
We haven't ...black stockings.
any
no
Домашние задания: Иностранные языки
Помогите решить тест по английскому
решить тест по английскому
1. When you will … to work tomorrow? did go will go do go Вставьте артикль, где необходимо (- , -a,- the). This is .a..tree. ..The tree is green. [артикль отсутствует], The a, A [артикль отсутствует], [артикль отсутствует] the, The [артикль отсутствует], A the, A the, [артикль отсутствует] a, The a, [артикль отсутствует] 3. Вставьте пропущенное слово. They are playing … in the room now are playing did played do play 4. Вставьте артикль, где необходимо (- , -a,- the). "Stop talking!" shouted .the ..wolf in ...an angry voice. a, [артикль отсутствует] a, the [артикль отсутствует], [артикль отсутствует] [артикль отсутствует], the the, [артикль отсутствует] [артикль отсутствует], a the, the the, a a, a 5. Вставьте пропущенное слово. This girl works very little ...and she knows nothing. few a few little a little 6. Вставьте артикль, где необходимо (- , -a,- the). She goes to ..-work. I study .- English. a, [артикль отсутствует] a, the a, a the, [артикль отсутствует] the, the [артикль отсутствует], [артикль отсутствует] [артикль отсутствует], a the, a [артикль отсутствует], the 11. Вставьте артикль, где необходимо (- , -a,- the).The ...most important is the ...Hudson River which runs into the ...Atlantic Ocean. A, the, the A, a, a A, [артикль отсутствует], the [артикль отсутствует], a, a the, a, the The, [артикль отсутствует], a The, the, the The, [артикль отсутствует], [артикль отсутствует] [артикль отсутствует], the, a 16. Вставьте пропущенное слово. Mother gave us ...a few apples, and we were very glad. a little few a few little 17. Заполните пропуски, вставив одно из местоимений, данных в скобках. We haven't .any..black stockings. any no