Домашние задания: Иностранные языки
There is there are 5 утвердительных и 5 отрицательных любых предложений
Пожалуйста
There is only one restaurant there. – Там (есть) только один ресторан.
There is a cake in the fridge. – В холодильнике есть торт.
There’s a hole in my pocket. – В моём кармане дыра.
There are two men in the room. – В комнате двое мужчин.
There’re many mistakes in your test, you must do it over. – В вашем тесте много ошибок, вы должны его переделать.
There are not two but three kids in their family. – В их семье не два, а три ребёнка.
There aren’t problems with this child. – C этим ребёнком нет проблем.
There are no guests at the party. – На вечеринке нет гостей.
There isn’t any cold water in the fridge. – В холодильнике нет холодной воды.
There is no lamp in my son’s room. – В комнате моего сына нет лампы.
There is a cat under the table
There is no cat on the table.
There are seven days in a week- There are no eight days in a week.
There is a sofa in my room.- There is nj bed in my room.
There are 28 days in February- There are no 30 days in February.
There are five lessons today- There are no seven lessons today
There is no cat on the table.
there is there is my cum
и в таком духе!