Домашние задания: Иностранные языки
Помогите пожалуйста !????

№3
1.is, are
2.was
3.will be
№4
1.Do many cities have colleges and universities?
Many cities don't have colleges and universities.
Во многих городах есть колледжи и университеты.
2.Did I have any difficulty with pronunciation last term?
I didn't have any difficulty with pronunciation last term.
В прошлом семестре у меня были сложности с произношением.
3.Will students have good knowledge in different subjects at the end of study.
Students won't have good knowledge in different subjects at the end of study.
У студентов будут хорошие знания по разным учебным предметам к концу курса обучения.
1.is, are
2.was
3.will be
№4
3.1. is, затем are.
3.2. was
3.3. will be
4.1. Do many cities have colleges and universities? Возможен и такой вариант
Many cities have colleges and universities, haven't they? Вопросов всегда много.
Отрицалово - в сильной форме
Many cities don't have colleges and universities. В слабой форме -
Only few cities have colleges and universities.
4.2.Перевод - "У меня была проблема (трудность) с произношением в прошлом семестре".
Did I have some difficulty with pronunciation last term?
Вопрос можно задавать к каждому слову здесь, но не просили...
Отрицалово здесь однозначно -
I did not have any difficulty with pronunciation last term.
4.3.Студенты будут обладать обширными познаниями по различным предметам в конце обучения. (Вот я не Станиславский, а ни разу не верю).
Will students have a good knowledge in different subjects at the end of study?
(Ага, щаззз). Ответ как-бы и спрошен ниже.
Students will not have a good knowledge in different subjects at the end of study.
Хотя и здесь возможно слабое отрицание.
3.2. was
3.3. will be
Отрицалово - в сильной форме
Отрицалово здесь однозначно -
Хотя и здесь возможно слабое отрицание.