1. If I were a season, I would be ___________________________
because___________________________________.
2. If I were a planet, I would be _________________________________
because _____________________________.
3. If I were a weather condition (for example, sunshine, snow, rain, hail), I would be __________________because_____________________.
4. If I were a color, I would be the color ___________________________
because _____________________________________.
5. If I were a magazine, I would be _______________________________
because ______________________________________.
6. If I were a sea creature, I would be a(n) ________________________________________
because ________________________________.
7. If I were a car, I would be a(n)_______________because_______.
8. If I were a type of road (such as dirt road, highway, expressway, boulevard, lane), I would
be a(n) _________________
9. If I were a type of building (for example, house of worship, school, barn, mall, castle), I
would be a(n) ____________________
because _______________________________.
10. If I were a tool or utensil (for example, hammer, saw, wrench, spoon, fork), I would be
a(n) _______________________________
because ____________________.
11. If I were a movie, I would be ______________________________
because _____________________.
12. If I were a body of water (such as lake, ocean, stream, canal), I would be a(n) ________because___________.
13. If I were a type of footwear, I would be a(n) __________________________
because _________________.
14. If I were a dessert, I would be a(n) __________________________
because ____________________.
15. If I were a foreign country, I would be ___________
because ___________________.
Домашние задания: Иностранные языки
Помогите составить предложения
If I were the season, I would be in the winter, because I was born in the winter. 2. If I were a planet, I would be Jupiter, since this is my planet from birth. 3. If I were a weather condition, I would be snow, because I like snowfall and I want it to snow on New Years. 4. If I were a color, I would be lilac, because I love Lilac. 5. If I were a magazine, I would be a Young Technician, because there you can find new ideas for the home. 6. If I were a sea creature, I would be a shark, because it is the largest inhabitant of the sea. 7. If I were a car, I would be a Lada Grant, because I want to ask Santa Claus this car for next year. 8. If I were a type of road, I would be a dacha road, because it is fun to go to a dacha to relax and swim.
9. If I were a type of building, I would be a cottage because I want to live my whole life in a cottage. 10. If I were a tool or utensil, I would be a ladle, because I like to cook soup for the whole family. 11. If I was a movie, I would be a comedy movie starring Charlie Chaplin, because he is "Funny Weirdo." 12. If I were water, I would be a river, because in the summer you can swim there in the village. 13. If I were a shoe, I would be a trainer because they are comfortable and can be worn for 2 seasons. 14. If I was dessert, I would be crème brulee, because it can be spread on a birthday cake. 15. If I were a foreign country, I would be Australia, because my favorite animals are koala and kangaroo and panda.
Если бы я была сезоном, я была бы зимой, потому что родилась зимой . 2. Если бы я был планетой, я был бы Юпитером, так как это моя планета с рождения . 3. Если бы я была погодным условием, я была бы снегом, потому что мне нравится снегопад и я хочу на Новый Год чтобы выпал снег . 4. Если бы я был цветом, я был бы цветом сиреневым, потому что я люблю Сирень .5. Если бы я был журналом, я был бы Юный Техник, потому что там можно найти новые идеи для дома . 6. Если бы я был морским существом, я был бы акулой, потому что это самая большая обитательница моря . 7. Если бы я был автомобилем, я был бы Ладой Грант, потому что хочу попросить Деда Мороза этот автомобиль на будущий год . 8. Если бы я был типом дороги, я был бы дачной дорогой, потому что весело ездить на дачу отдыхать и купаться .
9. Если бы я был типом здания, я был бы коттеджем, потому что хочу прожить всю жизнь в коттедже . 10. Если бы я был инструментом или посудой, я был бы половником, потому что нравится готовить суп для всей семьи .11. Если бы я была кино, я была бы комедийным фильмом с Чарли Чаплиным в главной роли, потому что он " Смешной чудак" . 12. Если бы я была водой, я была бы рекой, потому что летом там можно плавать в деревне . 13. Если бы я был обувью, я был бы кроссовками, потому что они удобные и их можно надевать 2 сезона . 14. Если бы я был десертом, я был бы крем-брюле, потому что его можно намазать на праздничный торт . 15. Если бы я был бы чужой страной, я был бы Австралией, потому что мои любимые животные это коала и кенгуру и панда .
1. If I were a season, I would be a spring because there are a lot of dog's shit outside.
и так далее