Переведите на английский язык придаточные предложения, соблюдая согласование времен:
1) The doctor said that:
a) выпишет мне лекарство
б) выписал мне лекарство
и) выписывает мне лекарство
2) The dentist says that:
a) осмотрит мои зубы
б) осмотрел мои зубы
в) осматривает мои зубы
Упражнение: Перевести предложения из прямой речи в косвенную, используя правило согласования времен.
1. He says: “I study at the medical college.”
2. He said: “I’ll study at the medical college next year”.
3. She said: “I’m working at the policlinic”.
4. She says: “I shall work at the surgical department”.
3. Тема: Модальные глаголы и их заменители.
Переведите. Вставьте соответствующие модальные глаголы или их заменители:
1) The operation _____ (должна была) to be made yesterday.
2) The manipulation wasn’t easy, but the interns __ __ to do it in time. (сумели)
4. Тема: Simple, Continuous
Выберите Simple, Continuous
1. Soon my friend _____ a doctor.
a) Was
b) Will be
2. The dental nurse ______ the patient an injection now.
a) Gave
b) Is giving
5. Тема: Passive Voice. Измените действительный залог на страдательный, чтобы получился такой перевод:
1. The nurse boiled the syringe ten minutes ago.
_______________________________________. – Шприц был прокипячен медсестрой
десять минут назад.
2. The nurse will take the patient in a wheel chair into a ward in an hour.
_______________________________________. – Пациента в инвалидном кресле через час доставят в палату.
Домашние задания: Иностранные языки
Помогите сделать задание по английскому языку
1) The doctor said that:
a) выпишет мне лекарство he would prescribe me some medicine.
б) выписал мне лекарство he had prescribed me some medicine.
и) выписывает мне лекарство he was prescribing me some medicine.
2) The dentist says that:
a) осмотрит мои зубы he will examine my teeth.
б) осмотрел мои зубы he has examined my teeth.
в) осматривает мои зубы he is examining my teeth.
1. He says he studies at the medical college.
2. He said he would study at the medical college next year.
3. She said she was working at the policlinic.
4. She says she'll work at the surgical department.
1) The operation was to be made yesterday.
2) The manipulation wasn’t easy, but the interns were able to do it in time. (сумели)
4. Тема: Simple, Continuous
Выберите Simple, Continuous
1. Soon my friend _____ a doctor.
b) Will be
b) Is giving
The syringe was boiled by the nurse ten minutes ago. – Шприц был прокипячен медсестрой десять минут назад.
The patient will be taken in a wheel chair into a ward in an hour. – Пациента в инвалидном кресле через час доставят в палату.
1) The doctor said that:
2) The dentist says that:
4. Тема: Simple, Continuous
Выберите Simple, Continuous
1. Soon my friend _____ a doctor.
b) Will be
b) Is giving
Сделала